سیستم مدیریت یادگیری

سیستم مدیریت یادگیری چیست؟

LMS که مخفف Learning Managemenet System می باشد، به معنی سیستم مدیریت یادگیری است.

ما سعی داریم که در این مقاله شما رو با سیستم مدیریت یادگیری، کاربرد و انواع پرکاربرد آن آشنا کنیم.

به طور کلی استفاده از این سیستم تاریخچه قدیمی ای در خارج از ایران دارد و سال های زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد. به تازگی به دلیل شرایط پیش آمده و همچنین احساس نیاز بیشتر به این سیستم، اهمیت و جایگاه ویژه ای را در سیستم آموزش و یادگیری و کلاس های آنلاین در ایران به خود اختصاص داده است.

سیستم مدیریت یادگیری (LMS)

یک نرم افزار است که مورد استفاده مراکز آموزشی و شرکت ها قرار گرفته تا بتوانند با کارمندان و دانش آموزان، یک ساختار آموزشی را تجربه کنند که طی استفاده از آن بتوانند به صورت آنلاین آموزش بدهند و آموزش ببینند و نتایج را دنبال کنند.

به طور کلی از سیستم LMS به منظور آموزش آنلاین استفاده می شود که از دو المان تشکیل شده، یک سرور که عملکرد کلی و پایه را انجام می دهد و یک صفحه کاربری که توسط مربیان، دانشجویان و مدیران اداره می شود.

در سازمان های بزرگ از سیستم مدیریت یادگیری به منظور آموزش سیاست های شرکت، محصولات و یا دانش مورد استفاده، به منظور بهره بری از عملکردهای مورد نیاز شرکت از کارمندانش استفاده می شود.

حتما این سوال تو ذهنتون پیش میاد که این سیستم دقیقا چه کاربردی برای شرکت ها و کمپانی ها دارد ؟ در ادامه به طور کامل به توضیح راجع به این مورد خواهیم پرداخت.

در واقع سیستم مدیریت یادگیری راهی برای ایجاد و ارائه محتوا، نظارت بر کار دانش آموزان و ارزیابی عملکرد آنها را برای مربیان فراهم کرده است.

همچنین این سیستم امکان شرکت در فعالیت های کلاسی، بحث و گفت و گوی دانش آموزان و همینطور کنفرانس های ویدیویی را برآورده کرده است.

 

سیستم مدیریت یادگیری به منظور بهبود و بالا رفتن سطح کیفیت آموزش آنلاین به گونه ای طراحی شده و توسعه یافته که شما میتوانید با توجه به نیازهای سازمان خود، آنرا مدیریت کرده و از آن استفاده کنید.

این سیستم خیلی از مشکلات مثل دوری از محل آموزش و عدم توانایی برای شرکت در کلاس های حضوری را به خوبی برطرف کرده و روز به روز در کشور ما در حال به روزرسانی و پیشرفت می باشد. شرکت میزبان سنتر از جمله شرکت های موفق در این زمینه است که به کمک مدیریت و تیم قوی خدمات و پشتیبانی ای که دارد، خدمات کاملی را ارائه می دهد.

همواره با قدرت در تلاش برای بهبود کیفیت این سیستم و ارائه خدمات با کیفیت هستیم. امید بر آن داریم که بتوانیم با پشت کار و همت فراوان و تلاش خوب تیم میزبان سنتر، این امکان رو فراهم آوریم تا همه بتوانند به راحتی از سیستم مدیریت یادگیری (LMS) استفاده کنند.

کاربرد سیستم مدیریت یادگیری در مدارس و آموزشگاه ها

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن و استفاده ی عموم مردم از آن و با توجه به دغدغه ها و مسائل مختلف، تمایل به شرکت در کلاس های حضوری کم شده و اکثر مردم تمایل بیشتری برای شرکت در کلاس های آنلاین و غیر حضوری دارند.

به ویژه که این امکان رو به شما میده تا بتونید تو هر کلاسی که توسط استاد مد نظرتون از هرجای دنیا برگزار میشه شرکت کنید.

برخی از سیستم های مدیریت یادگیری معروف از جمله Moodle, BlackBoard, Google Classroom, Schoology, Canvas برای مسائل آموزشی و کلاس ها مورد استفاده قرار می گیرند.

طبق تحقیقات به عمل آمده، تقریبا 20% از استفاده ی سیستم مدیریت یادگیری مختص کلاس های آموزشی است.

این سیستم به اساتید این امکان رو میده تا بتوانند روش های مختلفی از آموزش رو اجرا کنند و همه ی دانش آموزان را درگیر و مرتبط به مسائل آموزشی نگه دارند. این سیستم این امکان رو به مدارس و آموزشگاه ها داده تا شکل دیجیتال به خود بگیرند که همین امر سبب شده شاتس آموزش دادن به صورت جهانی محقق شود.

باید قبول کنیم که تو کلاس های آموزش حضوری، برای اساتید کار دشواری هستش که به همه ی دانش آموزان به طور یکسان توجه بکند، همین طور گاهاً پیش میاد که همه دانش آموزان به طور کامل از آموزش بهره نبرند، در سیستم مدیریت آموزش آنلاین این امکان به معلم داده میشه که شرایط برای همه ی دانش آموزانش یکسان باشه و از محیط و شیوه هایی برای تدریس بهره ببیند که شاید امکان تحققش در کلاس های سنتی و حضوری نباشد.

در روش سنتی شاید پیش بیاد که اصلا شرایط حضور در کلاس برای دانش آموز سخت باشه، که در کلاس های آنلاین شخص به راحتی روی صندلی خود می شیند و از طریق کامپیوتر، لپ تاپ و یا گوشی خود در آرامش و راحتی کامل از کلاس استفاده می کند.

شاید برای شما هم مثل من پیش آمده باشه که در کلاس یک درسی را به طور کامل متوجه نشده باشید ولی توان پرسیدن دوباره از استاد را نداشته اید، سیستم مدیریت یادگیری با امکاناتی که در اختیار اساتید و دانش آموزان گذاشته، از جمله فروم ها، چت روم ها، بلاگ ها و … این مشکلات را حل کرده است.

کلاس های آموزش آنلاین بر خلاف کلاس های سنتی که فقط در یک چارچوب خاص برگزار میشد، محدودیتی ندارد و این امکان رو به اساتید می دهد تا روش های مختلفی را آزمایش کنند و شیوه های جدیدی را به کار گیرند.

یکی از نکته های مثبتی که سیستم مدیریت آموزش داره این هستش که به والدین این امکان رو میده تا به طور مستقیم با اساتید در ارتباط بوده و ارتباط بهتری بین اساتید و والدین برقرار باشه، همچنین می توانند به طور مستقیم در جریان مسائل آموزشی فرزندان خود قرار بگیرند.

علاوه بر همه ی مواردی که گفته شد می توان نکات زیر رو هم اضافه کرد :

 • افزایش دانش و اطلاعات دانش آموزان
 • به روز رسانی دائمی آموزش و یادگیری ها
 • بهبود کیفیت و عملکرد آموزش و یادگیری
 • تشویق بیشتر دانش آموزها برای اینکه خود دنبال یادگیری باشند
 • دسترسی به مطالب آموزشی به طور 24 ساعته
 • امکان استفاده از کلاس ها به راحتی به وسیله لپ تاپ، گوشی، تبلت و …

یک ویژگی خیلی خاص سیستم مدیریت یادگیری این هستش که دست شما رو باز گذاشته و شما به راحتی می توانید انواع فیلم و عکس و یا امکانات آموزشی مختلفی رو در برنامه قرار بدین، که این کار باعث علاقه مندی بیشتر دانش آموز و همینطور انتقال بهتر و کامل تر مطالب می شود.

کاربرد سیستم مدیریت یادگیری در شرکت ها

حال میرسیم به پاسخ این سوال که کاربرد سیستم مدیریت یادگیری در شرکت ها چیست ؟

سیستم LMS علاوه بر کارایی فراوان که در کلاس های آموزشی و مدارس دارد، می تواند نقش مهمی در شرکت ها و کمپانی ها ایفا کند.

خب همانطور که می دانید برای کار و عضویت در بسیاری از کمپانی ها و شرکت ها، شما نیاز دارید که یک سری آموزش ببینید، قطعا برگزاری این  کلاس ها به صورت حضوری هزینه های زیادی علاوه بر سایر مشکلات برای شرکت دارد.به همین منظور شرکت ها می توانند با استفاده از این سیستم در وقت و هزینه های خود صرفه جویی کنند.

همچنین از این طریق کارمندان شرکت ها با صرفه جویی در وقت و انرژی، آموزش های تخصصی مورد نیاز رو می بینند.

همین طور برای شرکت ها و کمپانی هایی که خدمات و محصولات ارائه می دهند، این امکان فراهم می شود که از این طریق آموزش ها و راهنمایی های لازم رو در اختیار مشتریان خود قرار دهند. (برای انجام کار های پشتیبانی)

از جمله فواید دیگر استفاده از سیستم مدیریت آموزش برای شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • امکان جابه جایی، برطرف کردن مشکلات فاصله و جغرافیایی ( بعضی از مشتری ها ممکن است که در مناطق و یا کشور های مختلف زندگی کنند )
 • آزادی در زمان و سرعت یادگیری
 • کاهش هزینه ها در آموزش مردم
 • به روز رسانی دائم اطلاعات
 • ایجاد کنفرانس ها به چند زبان مختلف
 • ارائه آموزش های مختلف برای شرکا و سایر نمایندگی ها و کارکنان به منظور بهبود کیفیت کار

ویژگی های مهمی که یک سیستم مدیریت یادگیری باید داشته باشد

 • طراحی تعاملی : برنامه LMS انتخاب شده باید به گونه ای باشد که همه ی کاربرها بتوانند با هر دستگاهی از جمله تبلت، تلفن همراه هوشمند، لپ تاپ و … به این سیستم دسترسی داشته باشند.سیستم مدیریت یادگیری باید به طور خودکار مناسب ترین و کاربردی ترین ورژن برای دستگاه آنها را بهشون معرفی کند.همچنین باید این امکان رو بده که کاربران بتوانند اطلاعات مورد نیازشون را دانلود و ذخیره کنند تا در زمان آفلاین بودن نیز به این مطالب دسترسی داشته باشند.

 • ظاهر مورد پسند کاربر : صفحه کاربر باید به گونه ای باشد که امکان دسترسی به همه ی موارد LMS را برای کاربران فراهم سازد. همچنین سیستم مدیریت یادگیری باید هم تراز با اهداف و توانایی های کاربر و آن سازمان باشد. یک صفحه اشتباه و نامفهوم میتواند باعث ایجاد سردرگمی و حواس پرتی کاربر شود.

 • گزارش ها و تجزیه و تحلیل ها : این مورد شامل ابزارهای ارزیابی یادگیری الکترونیکی است. مربیان و ادمین ها باید بتوانند فعالیت ها و ابتکارات آموزشی آنلاینی که به کار برده اند را بررسی و پیگیری کنند که ببینند موثر بوده یا اینکه نیاز به نغییرات دارد. این کار را باید بتوانند هم به صورت گروهی و هم انفرادی به کار ببرند.برنامه باید به گونه ای باشد که بتوان به کمک آن آزمون و تست برگزار کرد و نتیجه ی آنها نیز در همان سایت اعلام شود.

از ویژگی های مهمی که باید داشته باشد این است که بتوان در آن کاربرها را مدیریت کرد

 • مدیریت درس ها و دوره ها : سیستم مدیریت یادگیری همه ی درس ها و دوره های یادگیری آنلاین و مطالب درسی مرتبط را نگه میدارد. اساتید و ادمین ها باید توانایی این رو داشته باشند که به منظور رسیدن به هدف های آموزشی خود و انتقال دادن درست مطالب و تجربه ها، همه ی این مطالب درسی و جزوه ها را درست کرده و در سایت قرار دهند.

 • امکانات پشتیبانی :  هرکدام از سیستم های مدیریت یادگیری امکانات پشتیبانی مختلفی رو ارائه میدهند. خیلی از آنها امکان بحث و گفت و گو کردن رو به کاربر میدن، که در آنجا کاربرها با هم ارتباط برقرار می کنند و می توانند به یکدیگر کمک کنند .

 • قابلیت یادگیری اجتماعی : بسیاری از سیستم های مدیریت یادگیری این امکان را برای کاربرها فراهم کردند از جمله اینکه سیستم های ارتباطی اجتماعی قرار داده اند تا کاربرها با استفاده از آنها با همسالان خود ارتباط برقرار کنند و تجربه و اطلاعات خود را باهم به اشتراک بگذارند.

برترین و پرکاربردترین سیستم های مدیریت یادگیری

سیستم مدیریت یادگیری مودل (Moodle)

بدون شک در راس این لیست می توان Moodle  را نام برد که از همه نظر دارای کارایی بالا و توان برطرف کردن همه ی نیاز های ما را برای یک تجربه فوق العاده از کلاس های آنلاین شامل میشه.

Moodle یک سیستم مدیریت یادگیری Open-source هستش، که به دلیل داشتن ویژگی های قوی و توانایی بالا در عملکرد، آنرا به یک گزینه ی مناسب برای هر موسسه آموزشی و داشنگاهی تبدیل کرده است.

این سیستم مدیریت یادگیری کاملا قابل تنظیم و توسعه هستش و شما می توانید آنرا مطابق با نیاز های خود تنظیم کنید.همچنین قابلیت این رو داره که شما تعداد زیادی افزونه به آن اضافه کنید.

برنامه Moodle، دارای بیش از 238,000,000 کاربر در بیش از 235 کشور از جهان می باشد.

سیستم مدیریت یادگیری بلک برد (Black Board)

این سیستم مدیریت یادگیری یکی از برندهای معروف و بنام در آموزش دیجیتالی می باشد. این برنامه در دو مدل SaaS  و غیر SaaS ارائه می شود.

این برنامه توانایی بالایی در ارائه خدمات تدریس آنلاین، ویدئو کنفرانس ها، بررسی تکالیف درسی، برگزاری تست و پیگیری نمرات را فراهم می کند.

سیستم مدیریت یادگیری اسکولوژی (Schoology)

یکی دیگر از سیستم های مدیریت یادگیری می باشد، که همه ی ابزارها و امکاناتی که برای طراحی درس ها، ارتباط داشتن با دانش آموزان و همکاری با مربیان لازم است را در اختیار شما قرار می دهد.

یک ویژگی مهم دیگه این برنامه این است که به شما امکان ارتباط با سایر محصل ها و اساتید از مدارس دیگر رو فراهم می کند.

سیستم مدیریت یادگیری گوگل کلاس روم (Google Classroom)

شرکت گوگل به عنوان یکی از برجسته ترین نام های اطلاعات و فناوری، مطمئناً فرصت ارائه یه سیستم مدیریت یادگیری رو از دست نمی دهد. آنها برای آموزش به عنوان بخشی از Google، سیستم Google Classroom را راه اندازی کردند.

این سیستم به اساتید این کمک را می کند که کلاس های مختلفی ایجاد کنند، تکالیف را بفرستند، با دانش آموزان در ارتباط باشند، دوره های آموزشی بگذارند و نتایج همه را در آنجا قرار دهند.

اگر چه این سیستم مدیریت یادگیری مانند سایر LMS ها جامع نیست، اما ترکیب آن با بقیه محصولات Google آنرا به یک فضای قدرتمند تبدیل کرده است.

سیستم مدیریت یادگیری کانواس (Canvas by Instructuret)

یک سیستم مدیریت یادگیری محبوب و پرطرفدار در بین کالج ها و دانشگاه ها می باشد که برخی از دانشگاه های معروف از جمله دانشگاه یوتا و فلوریدای مرکزی از آن استفاده می کنند.

 • این سیستم در جهان  به خود لقب سریع ترین سیستم را داده است.

این برنامه به مربیان امکان این را می دهد تا کارها و مطالب را در واحدها سازماندهی کنند.

انتخاب بهترین سیستم مدیریت یادگیری

در نهایت انتخاب بهترین سیستم به نیازهای شما بر می گردد، به اینکه چه تعداد دانش آموز و مربی رو قرار است پشتیبانی کنید، اینکه چه مواردی در تدریس و ارائه خدمات برای شما مهم هستش.

سیستم های مدیریت یادگیری Open-Source مثل Moodle بیشترین قابلیت تغییر و کارایی رو دارند.

 • در نهایت به یاد داشته باشید که هدف اصلی از استفاده سیستم مدیریت یادگیری، افزایش تجربه دانش آموزان، بهبود کیفیت آموزش و کارایی بیشتر برای اساتید می باشد.

شما با در نظر گرفتن موارد فوق و همچنین مشاوره گرفتن از تیم پشتیبانی میزبان سنتر، می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

از جمله برنامه های پرکاربرد سیستم مدیریت یادگیری که همه ی این ویژگی ها را دارا می باشد میتوان به Moodle اشاره کرد، که شرکت میزبان سنتر با تلاش فراوان امکان استفاده از این سیستم و پشتیبانی از آنرا فراهم کرده است. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با تیم پشتیبانی ما ارتباط برقرار کنید.
مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا